KİMYASAL PEELİNG

Kimyasal peeling deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek, görünüşünü iyileştirmek için deriye bazı solüsyonların uygulamasıdır. Peeling uygulaması cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak ve derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma sürecini başlatıp; kollajen sentezlenmesini uyararak   daha genç ve sağlıklı homojen bir derinin ortaya çıkmasını sağlar.

Peeling  tedavisinde deriye, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan bir solüsyon  uygulanır. Kırışıklıklar, lekeler, sivilce izleri  çin çeşitli cilt yenileme teknikleri kullanılmaktadır. Burada amaç pürüzlü üst cilt tabakasını kaybedip daha sağlıklı, pürüzsüz, parlak, lekelerin kaybolduğu ve daha nemli bir cilt elde etmektir.

Kimyasal peeling için  en çok glikolik, laktik ve meyve asitlerini içeren “Alfa Hidroksi Asitleri (AHA)” tercih edilmektedir.  AHA, meyvelerden ve diğer besinlerden elde edilen doğal asitlerdir ve yüzeysel peeling maddesi olarak kullanılır. TCA (trikloroasetik asit) ile orta derinlikte, Fenol (karbolik asit) ile daha derin peeling yapılır, bu tedavi metodları daha farklıdır..

Peeling işlemi ile;

• Gözaltı ve ağız çevresindeki ince kırışıklıklar

• Güneş ışınlarının ve kalıtsal faktörlerin neden olduğu yaşlılık belirtileri, kırışıklıklar

• Sivilce ve izleri

• Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol ilaçlarının ve gebeliğin neden olduğu lekelerin tedavisinde de oldukça etkili bir yöntemdir.

Cilt gençleştirmede esas deri altında yalancı bir yanık uyarısı oluşturmaktır. Bu gerçek bir yanık değildir sadece deri altındaki onarım mekanizmalarını harekete geçirmek için bir uyarandır. Bu uyaranla deri altında onarım mekanizması tetiklenir ve deriyi daha genç ve diri tutan  kollojen ve elastik liflerin yapımı tetiklenir. Böylece ciltte bir dirileşme ve gençleşme; üst derinin hafif soyulmalasıyla da  daha homojen, pürüzsüz, canlı parlak bir cilt oluşur.  Uygulama yüz dışında boyun ve ellerede yapılabilir.

Peeling işlemi sonderece kısa süren bir işlemdir. Deri yağlarından arındırldıktan sonra seçilen peeling solüsyonuna ve uygulamanın derinliğine bağlı olmak üzere yüzde bekletilen solüsyon nötralize edilir ve işlem sonrası iyileştirici, yatıştırıcı bir krem ve güneş koruyucu uygulanarak işlem sonlandırılır.

İşlem sonrası normal günlük yaşama hemen dönülebilir. İşlem sonrası doktorun önerdiği tedaviler ve güneş koruyucullarla tedavi tamamlanır.  Peeling yöntemi deneyimli hekimler tarafından yapıldığında sonderece efektif ve başarılı sonuçlar vermektedir.

Cosma Peel  ile TCA kullanılmadan önce cilt cleanser ile temizleniyor. Eski jenerasyon TCA de anında ciddi soyulma  ve pullanma, kızarma olurda fakat cosmapeel ile uygulama kolaylaştı. 1-3 dakikalık TCA sonrasında özel nötralizanlı cosmapeel krem sürülüyor ve yüzde 12 saat kalıyor, 12 saat sonrasın yüz yıkandıktan sonra hafif kızarma ve pullanma başlıyor. Yaklaşık 4-5 gün pullanma ve soyulma devam ediyor. Bu dönemde en dikkat edilmesi gereken güneş koruyucuların düzenli olarak uygulanması ve 4-6 saat de bir tekrarlanmalıdır. Bu serinin K vitamini içeren ve yüksek güneş koruyuculu K Ceutic kreminden hastalar çok fazla iyilik görünüyor.

Spot Peel – Spot Cream  Cleanser 5 ile yüzü  yıkayın ve kurulanıyor. Fırçayla yüze ve boyuna 2 ml Milk Peel uygulayın. Spot Peel’in etken maddelerinin gücünü arttırmak için en fazla 1 dakika bekletip suyla yıkayıp ve kurulayıyr. Pigmentasyonun çok olduğu bölgelere özellikle dikkat ederek yüze 3 ml Spot Peel uyguluyoruz. Etkisini göstermesini bekliyoruz. Hasta yüzündeki maskeyle evine dönerek yüzünü minumum 8 saat sonra suyla yıkamalıdır. En iyi etki için, ilk 3 gün sabah akşam K Ceutic, 3 günden sonr sabah K Ceutic akşam Spot Cream, kullanılması öneriyoruz. Gerekli görüldüğünde ve şiddetli melazma durumunda Spot Peel 1 ay sonra tekrar uygulanabilir.

Leke tedavisinde karmaşık bir tedavidir ama ilk seçenek lazerliler yerine her zaman soyucu peelingler olmalıdır. Çünkü lazerle çok derin soymaya çalıştığınızda bu seferde ciltten açık renk leke bırakma riskiniz yükseliyor. Yavaş dıştan içe kontrollü soymak çok daha mantıklı.

 

DOKTORUMUZA DANIŞIN