PİLATES REFORMER

Pilates Reformer Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
Pilates Reformer gerçekten inanılmaz şık bir makinedir. Reformer, kişinin hassas bir biçimde düzgün bir hiza, merkezi direnç ve esneklik geliştirmesine imkan veren hassas bir biçimde ayarlanmış egzersiz direnci sağlar.

Herhalde Pilates Reformerdan daha tanınmış bir pilates aleti daha yoktur. Ve tabi ki bunun geçerli bir sebebi olmalı. Onu ilk gördüğünüzde sizde gerçekten büyük bir etki uyandıracak, kullandığınızda ise bedeninizde uyandıracağı etki daha da şaşırtıcı olacak. Reformer aletleri tüm dünyada Pilates stüdyolarında sıra halinde dizilirler. Reformer dersleri çoğunlukla Pilates stüdyolarının asıl tercihlerinden bir tanesidir.

Pilates Reformer Egzersizlerinin Faydaları:
Reformer; genel direnç, esneklik, koordinasyon ve denge dâhil pilatesin en bilindik faydalarının tümünü bir arada sunar. Bunun karşılığında bu aletler, daha iyi duruş, zarif, etkin hareket ve çoğu insan için sırt ağrısı gibi fiziki dengesizliklerle ilişkili ağrılardan arınma gibi günlük yaşamda ihtiyaç duyulan gelişmelere öncülük eder. Direnç geliştirme ve Pilates denildiğinde; en önemli kasları oluşturan Pilates enerji merkezi kasları en önemlileridir. Düz karınlar, güçlü sırtlar, sert kalçalar ve basenler tüm bu etkinin sonuçlarıdır. Pilates minderi, topu veya benzeri araçlarıyla yapılan egzersizler de bunu yapar ancak; Reformer benzersiz ve değişken bir egzersiz ortamı oluşturur.

Reformer direnci güçlendirirken esnekliği artırmak için mükemmel olan geniş kapsamlı hareketleri barındıracak kadar büyüktür. Bedende oluşturmayı istediğimiz uzunluğu getirebilir. Ve bu uzunluğu sürdürmek için bedeni eğitir. Bacakları veya kolları yayların direncine karşı iterek ve çekerek beden ağırlığı direnci geliştirir. Bu egzersizler güçlü kemikler inşa etmeye yardımcı olacak yeterli direnç ve hareket çeşitliliği sağlar. Ve özel bir içeriği de beraberinde barındırır: Eksantrik kas sıkışmaları. Bu durum kas bir kuvvete direnirken uzadığında ortaya çıkar. Reformer eksantrik sıkışmaya elverişli bir düzenektir. Bu, Pilatesin bilinen yığınsız uzun ve güçlü kaslara ulaşmadaki en önemli noktalarından biridir.

Pilates Reformer Makinesini Kullanma:
Reformer ile ilgili bilinen en iyi şeylerden biri de dayanıklı oluşudur. Egzersizler uzanarak, oturarak, ayakta durarak, kayışları çekerek, ayak çubuğunu iterek, ayak çubuğu üzerine oturularak, omuz blokları üzerine oturularak, ek aletle, baş aşağı, yanlara ve bunlarla ilişkili diğer tüm değişik hareketlerle yapılabilir. Başka bir deyişle, Reformer yalnızca bu mükemmel tek parça aletle çok farklı yöntemlerle bedenin pek çok parçasını ve dinamiğini çalıştırabilir. Uzunluk, direnç, esneklik ve denge için her türlü hareket Reformer ile yapılabilir. Çoğu alıştırması taşıyıcıyı iterek veya çekerek veya taşıyıcıyı yayları üzerine çekilmiş halde egzersiz boyunca sabit tutarak yapılmalıdır.

 

DOKTORUMUZA DANIŞIN