GENÇLİK AŞISI

Günümüz Dünyasında sağlıklı, genç ve güzel olmak en önemlisi doğal görünmek heskesin tüm tıp bilimlerinin ana çalışma konusudur..

Fakat insan yüzü zamanın etkilerini yansıtır. Bu etki bedenin gerçek biyolojik saatidir. Yaş ilerledikçe yüzümüz değişir, yıpranır ve gençliğini kaybeder. Yerçekiminin etkisi, dokuların elastikiyetinin azalması, kollojen elastin liflerinin azalması ve hücre yenilenme döngüsünün değişmesi ile birlikte alında, göz çevresinde kırışıklıklar, ağız çevresindeki çizgilerin derinleşmesi, elmacık kemiklerinin üzerindeki yumuşak dokuların yanaklara doğru sarkması gibi tipik yaşlanma izleri ortaya çıkar.

Cildin tüm katmanlarını ilgilendiren ve tedavi edilemez olduğu düşünülen bu yaşlanma problemi, artık doku mühendisliği alanındaki gelişmeler sayesinde kısmen önlenebilir hale gelmiştir.

Bu işlem “Otolog Fibroblast Enjelsiyonu” yada “Gençlik Aşısı” olarak adlandırılır.

Neden Otolog Fibroblast?
Otolog Fibroblast uygulamasındaki en önemli ayrıcalık kişinin doğal hücreleri ile cildin temel dokusu olan kollojenin üretimi ve yenilenme aşamasının tetiklenmesidir.

Kişinin hendi hücreleri sadece yeni kolajen üretmekle kalmaz aynı zamanda cildin yenilenmesine ve onarimina da katkıda bulunur.

Diğer Yöntemlere Göre Üstünlükleri Nelerdir?

Otolog Fibroblast Enjeksiyonu dolgu malzemelerinin uygulanmasındaki kısa vadede sağladığı çözümlerden çok cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanılan ve uzun vadede etkisini devam ettiren bir yöntemdir.

 • Alerjik Değildir
  Dolgu malzemelerinin bu probleminden ziyade Otolog Fibroblast enjeksiyonunda vücut kendi hücrelerini tanıdığı için yabancı maddelere karşı yaptığı reaksiyonları göstermez, onları yok etmeye veya vucut dışına atmaya çalışmaz. Kişinin kendi dokusundan elde edilen hücreler kullanıldığı için dolgu maddeleri gibi alerjik reaksiyon göstermez.
 • Hayvansal Hastalık Riski Yoktur
  Bu uygulamada Otolog Doku kullanıldığı gibi, bu dokudan elde edilen hücrelerin gelişimi ve çoğaltılması aşamasında kişinin kendi kanından elde edilen serum kullanılır. Hücre Kültürleri için ticari olarak satılan hayvansal serumlar kendi laboratuvarimizda kullanılmamaktadır..
 • Kalıcı ve Uzun Etkilidir
  Bu yöntemde sayısal olarak çoğaltılan canlı otolog fibroblastlar hastanın doğrudan tedavisi hedeflenen bölgeye enjekte edilerek burada sürekli bir protein onarım sistemi oluştururlar. Literatürde son bulgular en az 12 aydan 48 aya kadar ölçülebilir bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalardaki histolojik analizler fibroblast enjeksiyonunun kollojen artışını sağladığını ve bununla birlikte dermal kollojenin yoğunluğunu da artırdığını kanıtlamaktadır.
 • Pek Çok Alanda Uygulanabilir
  • Yüzdeki Kırışıklıkların Giderilmesinde
  • Dudakların Dolgunlaştırılmasında
  • Yanık, Geçirilmiş Cerrahi ya da Travmaya Bağlı Oyukluk Tedavisinde
  • Mezoterapi ile yapılabilecek Yüz Yenileme ( Facial Rejuvenation ) Uygulamalarında
  • Akne veya Suçiçeği gibi Rahatsızlıklar Sonrası Oluşan Deformasyonların Giderilmesinde
  • Kapanmayan Kronik Yaraların Tedavisinde
  • Uzun Süreli Cilt İzlerinin Tedavisinde

Kimler Otolog Fibroblast Enjeksiyonu Yaptırmalı?
Uygulama 30-45 yaş arası uygulamalar için sonuç olarak en verimli dönemlerdir, 45 yaş üstü uygulamalar da yapılabilir fakat etki süresi 30-45 yaşa göre biraz daha uzundur. Bunun dışında cildin doğal deformasyonu dışında gelişmiş olan akne, yara, enfeksiyon nedeniyle oluşan bozulmalarda yaş sınırı gözetmeksizin her hastaya uygulanabilir.

Yan Etkisi Var Mıdır?

Bu uygulamada Otolog (Kişinin kendi Hücreleri) Hücrelerin gelişiminde de otolog serum kullanıldığı için herhangi bir yan etkisi yoktur.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Uygulama sonrası günlük yaşama devam edilebilir. Alternatif tedavilerde olduğu gibi yüzde ödem,ağrı şikayetleri olmaz. Uygulamanın yapıldığı gün boyunca yoğun makyaj yapmak ve uygulamanın yapıldığı bölgeyi 15 gün süreyle güneş ışığına maruz bırakmak tavsiye edilmez.

Uygulama Nasıl Yapılır? Acı Verir Mi?
Uygulama cilt altına enjeksiyon olarak yapılır. Uygulama öncesi lokal anestezik etkili krem ile anestezi sağlandıktan sonra gerçekleştirilir. Ancak hastaların ağrı eşik seviyelerine bağlı olarak hafif ağri duyulabilir.

Yurt Dışından Otolog Fibroblast Hizmeti Alınabilir Mi?
Otolog Fibroblast uygulaması kişinin kendi doku örneği ve kanından hazırlandığından dolayi örneklerin alınıp 4-6 saati aşan transfer süreleri, dokuların canlılığını koruması açisindan uygun bulunmamaktadir. Bu durumda kişinin kendisinin yurt dışına çıkıp örnek verip uygulama sayısına göre belirli aralıklarla uygulama için yurtdışına giriş-çıkış yapmalıdır. Bu yöntem hem çok zahmetli hem de çok masraflı olacaktır ayrıca tedavinin seyri de uzman hekim tarafından periyodik olarak izlenmesi mümkün olamayacaktır.

Neden PRP ile Uygulanmalı?

Otolog Fibroblastlar PRP (Platelet Rich Plasma) ile kullanılarak etkinliğinin artması sağlanabilir.

Plateletler içerdikleri yoğun miktardaki büyüme faktörleri sayesinde doku iyileşmesini hızlandırırlar.Otolog Fibroblastların PRP ile birlikte verilmesi ile fibroblast hücrelerinin bulundugu yerde yaşama şansi artacak dolayisiyla kalıcı etki sağlanacaktır. Dolayısıyla tek başına uygulanan Fibroblast uygulamarından daha başarılı uygulama fırsatı elde edilecektir.

Hizmet Alımı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Otolog Fibroblast ve PRP uygulamaları kişinin kendi dokusu ve kanından elde edildiği için tehlikesiz de olsa ürünler mutlaka GMP standartlarında ve GMP donanımına sahip Laboratuarlarda hazırlanmalı ve uzman hekim tarafından uygulanmalıdır.

 

DOKTORUMUZA DANIŞIN