ALTIN İPLİK (ORGANIC LIFTING)

Altın iplik yöntemi, örümcek ağı, iplikle yüz asma veya germe olarak adlandırılan tüm yöntemler bir birinin aynısı olan ameliyatsız yüz germe işlemleridir. Burada kullanılan iplikler yıllardır cerrahi uygulamalarda kullanılan ipliklerdir. Bu yüzden güvenilirdirler. Cilt altına konan iplikler cildi kasarak, cildi yenileyerek cilt sarkması ve kırışıklık tedavisinde etkili olmaktadır.

Altın iplik nedir?

İple ameliyatsız yüz germede, Polydioxanone (PDO) ve polyglycolic acid (PGA) gibi antimikrobik özellikli ve işlemden bir süre sonra cilt tarafından emilen iplikler kullanılır. Altın iplikte ayrıca iplikler altınla kaplıdır. Altın dokunun dolaşımını artırarak daha fazla cilt yenilemesi sağlar. Her iplik iğnelere bağlanmıştır. İğne cilt içine sokulduktan sonra iplikler cilt içinde bırakılır. Genel olarak iplikler oldukça incedir. İpliklerin uzunlukları ve yapıları oldukça çeşitlidir. Genel olarak iplik çeşitleri şunlardır:

  • Tek sarmallı düz iplikler
  • Tek sarmallı spiral iplikler
  • Çift sarmallı çoklu iplikler
  • Uzunluğu boyunca koniler olan iplikler

Cildin kullanılacak bölgesi, sarkma ve kırışıklık derecesine göre değişik uzunlukta, değişik yapıda ve değişik yönlerde iplik kullanılır.

Altın iplik nasıl etkili olur?

Cilt altına konan iplikler ciltte onarılma sürecini tetikler. Kollajen, elastik lifler ve dolaşımın artışı ile ciltte sıkılaşma gerçekleşir ve cilt toparlar. Cilt içinde mekanik bir destek görevi gören iplikler ortalama 180 günde erir. Ancak bu esnada cilt kendini yenilemiş olur. İplik sonuçları genç ciltlerde daha iyi ortaya çıkar. Yüz daha ince ve hatlar daha oturmuş gözükür.

Altın iplik kimlere uygulanabilir?

Yüz sarkması, vücut sarkması ve kırışıklık şikayeti olanlar altın iplik yaptırabilir. Altın iplik başlıca yüz ve boyunda kullanılır. Üst kol sarmaları, iç bacak, karın ve kalça bölgesinde tercih edilebilir. Burun-yanak çizgisi, yanak sarkması, çene sarkması, gıdı, kaş düşüklüğü ve boyun çizgilerini giderebilir.

Altın iplik kimlere uygulanmaz?

Kan hastalığı olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, ağır kanser hastalarına, ağır diyabet hastalarına, cildinde infeksiyon olanlara, uçuk çıkarma sırasında, ağır otoimmun hastalığı olanlara uygulanmaz.

Altın iplik uygulaması ne kadar sürer?

İplikle ameliyatsız yüz germe ihtiyaca göre kullanılan iplik sayısına bağlı olarak tüm yüzde 40-50 dk, boyunda 25-30 dk sürebilir. İşlemden önce 30 dk. anestezik krem uygulamak işlemin konforlu geçmesini sağlar.

Altın iplik uygulanırken ne hissedilir?

Ameliyatsız iplikle yüz germede çok ince akupunktur iğneleri kullanılır. İşlem bu yüzden çok acılı olmaz. Öncesinde krem uygulandığı için işlem rahat geçer.

Altın iplik tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

Ameliyatsız yüz germe sonuçları yaklaşık 2 haftada ortaya çıkmaya başlar. Asıl sonuçlar cilt yenilenmesi devam ettiği için 2-3 ay sonra görülmeye başlanır.

Altın iplik uygulamasının yan etkileri nelerdir?

İşlemden sonra morluk ve ödem gelişebilir. Bazı hastalar gerginlik veya doluluk hissi duyabilirler. Bu tür şikayetler birkaç günde geriler.

Altın iplik uygulaması ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

İşlemin yarattığı ödem ve morluk iş ve sosyal hayatı etkileyecek seviyede değildir. İşlem sonrası gelişen morluk kapatıcı makyaj malzemeleri ile kapatılabilir.

Altın iplik tedavisinin etki süresi ne kadardır?

Altın iplik uygulamasının etkisi hastanın yaşı, sarkma derecesi ve kullanılan iplik sayısı ile ilgilidir. Tek uygulamada etkisi 10 aydır. İki kez uygulama yapılırsa etki süresi 2 yıla çıkabilir.

Altın iplik işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlemden sonra aynı gün sıcak banyo yapılmaz. Altın iğne uygulama sonrası gün boyu buz uygulaması yapmak ödem ve morluğu azaltır. Meydana gelen morluğu azaltmak için morluk azaltan kremler kullanılabilir. işlemden sonra 2 hafta başka bir işlem yapılmamalıdır.

Altın iplik diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

PRP, mikroiğneleme, fokuslu ultrason, botoks ve dolgu işlemleri ilave olarak uygulanabilir.

 

DOKTORUMUZA DANIŞIN